Odgovorima na nekoliko najčešćih pitanja želimo Vam dati osnovne informacije o načinu ostvarivanja prava i ugovaranju usluga fizikalne terapije u kući. Za sve ostale informacije možete nas kontaktirati putem kontakt obrasca.
1. Tko ima pravo na fizikalnu terapiju u kući?
Osigurana osoba ima pravo na provođenje fizikalne terapije u kući kada je potpuno nepokretna ili teško pokretna zbog neuroloških, traumatoloških i ortopedskih bolesti, degenerativnih, reumatskih i neuromuskularnih oboljenja te kod djece sa neurorazvojnim ili psihomotornim smetnjama.
Više u Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući.
2. Tko je preporučuje?
Specijalist doktor fizijatar, ortoped… preporučuju postupke i frekvenciju pružanja usluge. Liječnik opće medicine upućuje preporučene postupke i frekvenciju putem Uputnice za fizikalnu terapiju na mišljenje liječničkom povjerenstvu HZZO-a.
3. Kako ostvariti pravo na provođenje fizikalne terapije u kući putem Naloga HZZO-a?
Postupak ostvarivanja usluge je sljedeći:
- osnovno je da imate mišljenje i nalaz specijaliste fizikalne medicine, neurologa, ortopeda ili reumatologa kojim Vam je preporučena fizikalna terapija u kući (takav nalaz vrijedi 6 mjeseci, po isteku je potrebno ponovno obaviti pregled kod dr. specijaliste)
- na temelju nalaza specijaliste liječnik obiteljske medicine će pripremiti Nalog za provođenje fizikalne terapije u kući koji se uz priloženu medicinsku dokumentaciju dostavlja na odobrenje liječničkom povjerenstvu HZZO-a
- liječničko povjerenstvo primljeni Nalog može odobriti, djelomično odobriti ili ne odobriti
- kada je liječničko povjerenstvo Nalog odobrilo ili djelomično odobrilo, Nalog donesite u našu Ustanovu ili ga pošaljite putem e-maila ili faxa na 052/507-294 SA KONTAKT PODACIMA
- po zaprimanju Naloga uvrstit ćemo Vas na listu čekanja po kojoj će fizikalna terapija započeti:
– u roku od cca 1 mjeseca za terapiju koja je ordinirana prvi put po prioritetnoj dijagnozi (inzult, infarkt, fraktura…)
– u roku od cca 3 mjeseca za terapiju koja je ordinirana s ciljem nastavka provedbe
- prije početka fizikalne terapije bit ćete telefonski obaviješteni o danu i vremenu dolaska fizioterapeuta
Napomena: Liječničko povjerenstvo može osiguranoj osobi uskratiti suglasnost, odnosno ne odobriti fizikalnu terapiju u kući kada ocijene da ne postoji opravdanost za njezino provođenje. Osigurana osoba može na uskraćenu suglasnost podnijeti prigovor liječničkom povjerenstvu u roku od 8 dana.
Obrazac žalbe sa stranica HZZO-a možete preuzeti ovdje.
4. Je li potrebna crvena uputnica?
Da, uz pozitivno riješenu Uputnicu za provođenje fizikalne terapije u kući potrebno je dostaviti i crvenu uputnicu, sa točno upisanim podacima da se korisnik upućuje u našu Ustanovu i preporučenim postupcima.
5. Je li potrebna predbilježba?
Da, dokumentaciju je potrebno dostaviti u Ustanovu nakon čega se korisnik upisuje na listu čekanja.
6. Postoje li nekakva ograničenja za korištenje usluge fizikalne terapije u kući putem uputnice HZZO-a?
Da, postoji strogo određen mjesečni odnosno godišnji limit koji je kontroliran od strane HZZO-a.
7. S obzirom na novi model upućivanja, kakva je procedura kod provođenja fizikalne terapije u kući osigurane osobe?
Postupanje kod provođenja fizikalne terapije u kući osigurane osobe je sljedeće:
- izabrani doktor izdaje uputnicu A1/A2 za konzilijarno mišljenje dr. spec. fizijatra koji u specijalističkom nalazu preporuča vrstu i količinu postupaka fizikalne terapije
- uputnica se predaje liječničkom povjerenstvu (u nastavku: LP) koje odobrava fizikalnu terapiju u kući (odobrava se vrsta, količina i ritam provođenja fizikalne terapije)
- izabrani doktor izdaje uputnicu D1 za provođenje terapije po odobrenju LP
- po završetku odobrenog ciklusa, ukoliko cijeni potrebnim, izabrani doktor izdaje uputnicu A2 za kontrolu dr. spec. fizijatra
- ako dr. spec. predloži nastavak terapije potrebno je novo odobrenje LP
- nakon novog odobrenja LP terapija se nastavlja provoditi na već izdanu D1 uputnicu koja vrijedi do max. 365 dana, a na osobnom računu se kao način prijema navodi šifra 4 – nastavno liječenje
- U slučaju promjene ustanove koja obavlja fizikalnu terapiju u kući izdaje se nova D1 uputnica
*preuzeto sa http://www.hzzo.hr/hzzo-za-partnere/novi-model/cesto-postavljana-pitanja-novi-model-upucivanja/
8. Može li se naručiti točno vrijeme dolaska putem naloga HZZO-a?
Nažalost ne jer već postoji program rada i novo ordinirane usluge je potrebno uskladiti prema mogućnostima.
9. Mogu li djelatnici Ustanove pružiti uslugu bez naloga za fizikalnu terapiju?
Mogu, usluga se plaća po cjeniku Ustanove.
10. Je li moguće tražiti povrat plaćenog računa od HZZO-a?
Ne, za račun koji je izdan za izvršenu uslugu po želji korisnika a bez naloga HZZO-a nije moguće tražiti povrat uplaćenog iznosa.
11. Može li se usluga fizikalne terapije ugovoriti u poslijepodnevnom terminu?
Da, usluga koju naručujete privatno dostupna je i poslijepodne. Na poslijepodnevnu uslugu (kao i usluge u dane vikenda i državnih blagdana) ne primjenjuju se akcijske cijene.
12. Dopunsko zdravstveno osiguranje
Ako Vam liječničko povjerenstvo odobri provođenje fizikalne terapije u kući, a oslobođeni ste plaćanja participacije ili posjedujete iskaznicu dopunskog osiguranja nećete platiti terapiju. Ako niste oslobođeni plaćanja ili nemate ugovoreno dopunsko zdravstveno osiguranje, platiti ćete 25,00 kn po terapiji.
Zanimaju Vas neke druge usluge?
Naručite uslugu prijevoza
Naručite uslugu vađenja krvi